Mapa


Pokaż Krasnale Łodzi na większej mapie

Rzgowska 26/28

Rzgowiaki fabryczne

Tego jeszcze nie prezentowaliśmy - krasnale u bram fabryki.
Nie jesteśmy jednak w stanie sprawdzić, w jakim okresie postawiono krasnale. Czy osiedlili je jedni z niemieckich właścicieli fabryki, których było najwięcej, czy może ci którzy fabrykę najbardziej rozbudowali - bracia Stolarow.
Być może bowiem, osada która została założona przez Saksończyka Ludwika Hüffera w połowie XIX wieku, będąca podwaliną kompleksu fabrycznego pod dzisiejszym numerem ul. Rzgowskiej 26/28, była już wówczas zasiedlona przez krasnale. A może to bracia Stolarow potrzebowali pomocy małych ludków do obrony bramy fabrycznej. Wszak to za ich czasów lat 90. XIX do wybuchu I wojny światowej, przypada największy rozkwit fabryki.
A może krasnoludki sprowadził i osiedlił w bramie wjazdowej, dopiero kolejny właściciel. Zakłady na przełomie lat 20. i 30. XX wieku, przejął Adolf Horak (fabrykant czesko-niemiecki)?


Tak czy inaczej, dwa dzielne krasnale strzegą wjazdu do kompleksu od strony ul. Rzgowskiej. Niestety, dzielą los obiektów fabrycznych i czekają na lepsze losy. Może inwestycja Monnari, która ulokowała swoją główna siedzibę w pobliskim budynku dawnej szkoły (także należącym do kompleksu fabrycznego), tchnie nowe życie w okolice. Na czym miejmy nadzieję skorzystają także krasnale.


Swoją drogą, to kolejne krasnale które na swoich tarczach mają wspomniany już napis "Lodz Otto Goldammer". Z tego co udało nam się odnaleźć, to Otto Goldammer miał w XIX wieku jedną z większych odlewni żelaza w Łodzi. Jednym z produkowanych produktów były z pewnością tarcze dla krasnali :-)

1 komentarz:

brite pisze...

A tu inny przedmiot z odlewni Goldammera:
http://ciekawostki.miastolodz.net/c34.jpg
Nie wiem jeszcze, gdzie jest.